Pytanie: Czy to prawda, że w przypadku ogrzewania podłogowego powinno być gdzieś pomieszczenie bez ogrzewania tego typu w celu odpoczynku?
Odpowiedź: Nie jest to prawda, gdyż ogrzewanie podłogowe ze względu na niską temperaturę powierzchni grzejnej jest praktycznie nieodczuwalne dla osób przebywających w pomieszczeniach. Dlatego też można instalować ogrzewanie podłogowe na 100% powierzchni domu - w tym w sypialniach.
Pytanie: Czy dla człowieka, który do tej pory nie miał styczności z takim ogrzewaniem mogą wystąpić jakieś niedogodności lub zagrożenia, np. czy nie wysychają szkła kontaktowe ?
Odpowiedź: Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem z charakterystyką rozkładu temperatury zbliżoną do charakterystyki ogrzewania idealnego. Temperatura podłogi jest praktycznie nieodczuwalna ok. 22-23 stopnie. Również z racji niższej temperatury niż np. grzejniki mniej wysusza powietrze.
Pytanie: Nasi znajomi posiadają mieszany układ ogrzewania podłogowego i grzejników w domu mieszkalnym. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi jest bardzo gorąca i przez to, przy dłuższym pobycie w tych pokojach puchną nogi. Czy jest to stała dolegliwość tego typu ogrzewania?
Odpowiedź: Nie. W przypadku zastosowania układu ogrzewania podłogowego i grzejników, wymagane jest zastosowanie tzw. mieszacza, który ogranicza temperaturę wody będącej w układzie ogrzewania podłogowego. W takim przypdaku temperatura podłogi nie powinna przekroczyć 24 stopni Celciusza, co dla osób przebywających w pomieszczeniu jest praktycznie nieodczuwalne. Ogrzewanie oparte o grzejniki pracuje na parametrach wejściowych temperatury ok. 75 stopni Celciusza, a podłogowe na ok. 40 stopni Celciusza. Z powyższego opisu wynika, iż w budynku źle wykonano instalację ogrzewania podłogowego, bezpośrednio wpinając ją w wysokotemperaturowy układ grzewczy kotła.
Pytanie: Czy w systemie ogrzewania podłogowego istnieje możliwość ustawienia indywidualnej temperatury dla danego pomieszczenia ?
Odpowiedź: Tak. Do tego służą różnego rodzaju sterowniki - przewodowe lub bezprzewodowe, na których istnieje możliwość ustawienia wielu niezależnych stref grzewczych obsługujących kilkanaście obiegów grzewczych.
Pytanie: Czy w pomieszczeniach, gdzie ma być nieco wyższa lub niższa temperatura, np. łazienka, sypialnia można bez problemów stosować ogrzewanie podłogowe?
Odpowiedź: W łazience powinna być wyższa temperatura niż w całym domu, w sypialni z kolei niższa – temperaturę można regulować dodatkowymi sterownikami pokojowymi. Dla łazienki ogrzewanie podłogowe jest najlepszą z możliwych opcją. Dodatkowo można zastosować „drabinki” do suszenia ręczników.
Pytanie: Czy na ogrzewanie podłogowe nadaje się parkiet drewniany ? Jeśli tak to jaki? Na co należy zwrócić uwagę podczas układania parkietu ?
Odpowiedź: Na podłogę przy jednoczesnej instalacji ogrzewania podłogowego nie nadają się materiały będące izolatorami ciepła np. grube drewno sosnowe. Najlepsze są płytki i wykładziny dywanowe, panele z certyfikatem do ogrzewania podłogowego oraz mozaiki z twardego drewna egzotycznego. Przed położeniem tego typu podłogi wymagane jest bardzo dokładne wygrzanie podłogi.
Pytanie: Na jakim etapie budowy domu jest instalowane ogrzewanie podłogowe
Odpowiedź: Ogrzewanie podłogowe instaluje się na poziomie chudziaka po wykonaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, centralnego odkurzacza i przepustów rekuperacji. W pierwszym etapie układa się izolację poziomą (styropian) , następnie rozkłada rury grzewcze, piony zasilające oraz rozdzielacze. Na końcu wylewa się właściwą podłogę z betonu lub anhydrytu (np. Agila). Ogrzewanie można wstępnie załączyć po kilkunastu dniach od wylania.
Pytanie: Jaka jest wytrzymałość ogrzewania podłogowego? Jak wygląda serwis?
Odpowiedź: Instalacja jest praktycznie „niezniszczalna”, jedyne uszkodzenia systemu ogrzewania mogą powstać w chwili zalewania ogrzewania betonem (zmiażdżenie, lub przecięcie węży), lub montażu listew do podłogi - wiercenia poniżej 6cm. Każda "nitka grzewcza" jest wykonana w jednym odcinku i nie posiada żadnych łączeń, po wylaniu podłogi wykonuje się kolejną próbę ciśnieniową, aby wykluczyć brak uszkodzeń.